Site Safety & Supervision

A free Blog for Civil Engineers & Students

sealing construction joints,expansion joints & gaps

یکی از  نکات مهم اجرایی آب بندی درزها می باشد٬ که در بسیاری موارد به علت شرایط خاص محیطی و نوع طراحی نمی توان از مصالحی همچون بتن استفاده نمود(درزهای انبساط) ٬ گاهی نیاز است تا از آب بند بودن درز اجرایی در بتن ریزی اطمینان حاصل کنیم و یا از نشت آب در اطراف لوله هایی که در بتن قرار می گیرد جلوگیری شود. چند کمپانی معروف دنیا راه حل و مصالح مناسبی برای شرایط بالا ابداع کرده اند که در زیر به اختصار با یکی از این مصالح آشنامی شوید.

 

 درز گیرهای Sikaswell

کمپانی معروف و بزرگ سیکا مصالح نواری شکلی برای این منظور طراحی کرده است که در صورت تماس با آب حجم آن افزایش پیدا میکند و با این افزایش حجم جلوی نفوذ آب در درزها گرفته می شود

             

 

روش کار با این مصالح بسیار ساده و سریع می باشد. این پروفیلها با مقاطع مختلفی تولید می شوند که هر کدام کاربرد مخصوصی دارند. در جدول زیر می توانید ۳ نوع از این پروفیلها را مشاهده نمایید

 

بعضی از این مقاطع از دو لایه تشکیل شده اند لایه قرمز بیرونی درجه انبساط بالا تری نسبت به لایه مشکی رنگ داخلی دارد. هسته مرکزی در پروفیل نوع دوم باعث ایجاد دوام و شکل پذیری بالاتر در نوار آب بند می گردد و در پروفیل نوع سوم شکل خاص هسته مرکزی باعث کاهش فشار در نوار آب بند می شود.

اگر این نوارها طبق دستورالعملی که شرکت سازنده در اختیار شما می گذارد اجرا نشود می تواند باعث خرابی و ترک در بتن شود. به طور مثال در نصب آن باید به حداقل فاصله از سطح بتن توجه داشت.

          

                                            

                     

 نکته آخر آنکه همراه نوارهای آب بند چسب مخصوصی نیز ارائه می شود تا بواسطه آن نوار بر روی بتن قرار گیرد. خود این چسبها نیز نسبت به آب حساس بوده و متورم می شوند.

در صورتی که از این مطلب در سایت یا وبلاگ خود استفاده می کنید منبع آنرا با نام نظارت و ایمنی کارگاه ذکر نمائید.

 

Advertisements

August 19, 2008 - Posted by | Site

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: